6 NAJLEPSZYCH REGIONALNYCH RESTAURACJI I ICH POTRAWY

6 NAJLEPSZYCH REGIONALNYCH RESTAURACJI I ICH POTRAWY

24 kwietnia 2023 18:53

Polacy kochają dobrą kuchnię i dobre jedzenie. Wykorzystują do tego nie tylko spotkania z rodziną i przyjaciółmi, ale również podróże po rodzimym kraju. Każdy jego region oferuje odwiedzającym swoje bogactwo kulturowe, a przede wszystkim regionalne. Po skosztowaniu dań można stwierdzić, że określają one nie tylko daną krainę -  z której pochodzą, ale ducha tamtejszych mieszkańców. W tym rankingu przedstawimy 6 najpopularniejszych regionalnych restauracji i dań. 

Treści zamieszczone na blogu TopRankingi mają charakter wyłącznie informacyjny lub reklamowy i nie stanowią porady  prawnej, inwestycyjnej lub podatkowej. Informacje zawarte na blogu mogą nie uwzględniać wszystkich aspektów istotnych dla danego zagadnienia oraz mogą wyrażać indywidualną opinię właściciela serwisu. Jednocześnie informujemy, że materiały zamieszczone w serwisie stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 


KARTACZE I GOSPODA PODLASKA

Wybierając się na wschód Polski, obowiązkowym "must have" jeżeli idzie o degustację potraw z tamtejszych stron, jest kartacz.

Inna nazwa tego dania to cepelin. Głównie można go skosztować na Suwalszczyźnie, Mazurach i Podlasiu. To nic innego jak starty, surowy ziemniak w specyficznej formie, która uzależniona jest od regionu. Najczęściej podaje się go ze skwarkami z boczku, lub w wersji "na ostro" z posiekaną cebulą. Występują również wersje, w których kartacze są przyrządzane w podobny sposób jak pierogi - to też zależy od tradycji, która w danym regionie się przyjęła. Można więc spróbwać kartaczy z mięsem mielonym, grzybami, kapustą kiszoną lub nawet serem. 

Cały sekret dania, tkwi nie w jego farszu, ale w dobrym cieście, na który gospodynie mają swój sposób przekazywany z pokolenia na pokolenie. Otóż, cały sekret polega na tym, że ugotowane ziemniaki zmielić przez maszynkę. Surowe ziemniaki należy odcisnąć przez gazę wymieszać z ugotowanymi, odlać sok ziemniaczany, a krochmal, który tam został, dodać do ziemniaków. Lekko posolić i wyrobić ciasto. Dodać 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, ponownie wyrobić. Ot, cały sekret. Jedno jest pewne, po spróbowaniu tego dania nasze kubki smakowe zaczną domagać się, by spróbować jeszcze jednego kartacza!

Jedne z najlepszych kartaczy są serwowane w Gospodzie Podlaskiej w Białymstoku. Jedna z opinii klientów mówi, że: "Kartacze są tam tak aksamitne, że aż rozpływają się w ustach". Warto więc skosztować, a my zapraszamy na stronę lokalu: https://www.facebook.com/jedzeniewgospodzie/?_rdc=2&_rdr

 


ROLADA I KLUSKI ŚLĄSKIE W RESTAURACJI DOM BAWARSKI W TYCHACH

"Ślonski łobiod" - tym zwrotem najczęściej mieszkańcy Górnego Śląska określają swoje kultowe, niedzielne danie podane na obiad. Mowa oczywiście o roladzie podanej z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Będąc w tamtejszych stronach grzechem byłoby nie skosztować tak wykwintnego dania, którego smak zadowoli najwytrawniejszych koneserów i ekspertów polskiej kuchni!

Bez rolady z kluskami i kapustą na Śląsku nie może obyć się żaden świąteczny i niedzielny obiad ani wesele czy inna zacna okazja. Dostaniecie ją też w każdym barze i restauracji na Śląsku, które serwują kuchnię tradycyjną lub domową. Wystarczy, że poprosicie o "ślonski łobiod" i wiadomo, co zaraz pojawi się na waszym stole. Rolada wołowa śląska znalazła się zresztą na liście produktów tradycyjnych. 

Do przygotowania samej rolady potrzebne są: boczek, ogórki oraz cebula pokrojona w kostkę, która należy wymieszać z mięsem mielonym, doprawić do smaku. Przygotowany farsz porcjować na płaty wołowiny posmarowanej musztardą. Mięso zawinąć ciasno - na tym polega cały sekret konsystencji smaku rolady, spiąć wykałaczką/sznurkiem i oprószyć mąką. Rolady obsmażyć na rozgrzanym tłuszczu, następnie podlać wodą i dusić do miękkości.

Jeżeli idzie o kluski śląskie tu sprawa też jest poważna. Wybrać należy odpowiedni typ ziemniaków: B lub C - w tym tkwi cały sekret. Ziemniaki trzeba wyłożyć na talerz i uklepać. Wykroić 1/4 część ziemniaków, wyjąć je i odłożyć. W wolne miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną, w takiej ilości ile wyjęliśmy ziemniaków. Dodać jajko oraz odłożone ziemniaki, całość posolić i połączyć składniki w gładkie ciasto. Przed ugotowaniem, aby tradycja została zachowana należy posmarować je odrobiną oleju! 

Kiedy juz mamy gotowe kluski oraz roladę, dodatkiem jest modra kapusta, która śląskie gospodynie przyrządzają na smalcu i boczku. Stanowi ona kwintesencję dania i rozkosz dla podniebienia w połączeniu z roladą i kluskami śląskimi. Danie jest bardzo kaloryczne, dlatego po nim zalecany jest długi spacer oraz wysiłek! Tego z pewnością Ślązakom nie brakuje! 

Jedna z najlepszych rolad z kluskami na Śląsku czeka na konsumentów w restauracji "Dom Bawarski" w Tychach, gdzie oprócz codziennnego i zaskakującego menu, goście mogą skosztować tradycyjnych dań kuchni Śląskiej: https://www.facebook.com/dombawarski/?locale=pl_PL


OSCYPKI I GOSPODA "POD NIEBEM"

Być na Podhalu i nie spróbować oscypka byłoby wręcz obrazą dla tamtejszego regionu! Bo udając sie na wycieczkę czy wypoczynek w Polskie Tatry nie sposób nie skosztować tego iście regionalnego przysmaku.

To produkty najwyższej jakości produkowane z najwyższą starannością, według starej przekazywanej z dziada pradziada receptury. Choć technologia jego wytwarzania zmienia się z biegiem lat, jakość i tradycja są u Podhalan kwestią priorytetową. Produkcja oscypka jest niezwykle żmudna i wymagająca wymagająca. Do wędzenia używa się tylko drzewa bukowo-olchowego. Przez co uzyskuje się piękny kolor gotowego produktu. Smak natomiast to receptura lata doświadczenia i serce które trzeba włożyć w cały proces produkcji, aby uzyskać wyjątkowy ser. Prawdziwy oscypek można nabyć od maja do października/listopada, kiedy ma miejsce tzw. redyk, czyli wypad owiec na halach, gdzie zjadają świeżą trawę bez żadnych konserwantów. 

Najlepiej będąc w Zakopanem skosztować go z żurawiną i najlepiej na Gubałówce jako przystawkę w Gospodzie "Pod Niebem". Oscypki restauracja otrzymuje od górali, którzy wyrabiają je z największą pieczołowitością i starannością, według tradycyjnych receptur. Warto tam być choć raz i rozkoszować sie pięknymi widokami, a także wyśmienitymi smakami potraw: https://podniebem.pl/pl/


ZYLC I RESTAURACJA NORDOWI MOL

Ludzie przecierają oczy ze zdumienia i dopytują, czy danie, które im podano jest faktycznie tym, o którym mówiono? I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zarówno nazwa jak i skład dania zaskakują koneserów kuchni, którzy nie są rodowitymi Kaszubami.

Galareta po kaszubsku to potrawa z drobno zmielonego wieprzowego mięsa. Od popularnej w innych częściach naszego kraju galarety, odróżnia ją brak dodatku żelatyny. Jak wiele przepisów, ten także powstał, aby ograniczyć marnowanie mięsa po świniobiciu. 

Gospodynie na Kaszubach przyrządzają go wedlug następującego przepisu: mięso należy dokładnie umyć i włożyć do garnka. Dodać ziele angielskie, liść laurowy, sól i pieprz do smaku, opcjonalnie majeranek i ewentualnie warzywa – marchewkę i pietruszkę. Zalać całość wodą i – UWAGA bo na tym polega sekret udanego zylcu – dolać ocet jabłkowy – łyżkę stołową na każdy litr płynu. Ocet jabłkowy świetnie uwalnia kolagen z kości i mięsa.

Zylc podawany jest na Kaszubach nie tylko w największe uroczystości i święta. Można go skorztować w praktycznie każdej kaszubskiej restauracji, a jeden z najlepszych znajdziemy w "Nordowi Mol" niedaleko Pucka, gdzie również jest pensjonat o tej samej nazwie. wspaniałe jedzenie i piękne widoki zagwarantowane: http://nordowidwor.pl/restauracja


KACZKA PO ZAMOJSKU - RESTAURACJA SIEDLISKO FOLKLORU "MARZANNA"

Będąc na Roztoczu - dziewiczej i pięknej krainie w okolicach Zamościa w każdej restauracji znajdziemy to danie, którym chwali się nie tylko Roztocze, ale i cała Lubelszczyzna. Mowa o kaczce po zamojsku!

Kaczka po zamojsku to potrawa wywodząca się z okolic Zamościa, którego tereny dawniej znane były z hodowli drobiu, a zwłaszcza kaczek. Tradycja przygotowania tej potrawy wywodzi się z połączenia kultury żydowskiej i polskiej, zwłaszcza w okolicach Izbicy, gdzie na olbrzymich przestrzeniach łąk wypasane były kaczki. Sama nazwa potrawy, przekazana z pokolenia na pokolenie, pochodzi od nazwy pałacu Zamojskich w Zamościu. 

Danie jest przygotowane poprzez pozbawienie kości tuszki kaczki, następnie drobno posiekane mięso kacze łączone jest z dodatkiem suszonych rodzynek, śliwek suszonych, orzechów drobno krojonych oraz ziół takich jak majeranek i rozmaryn. Tak przygotowanym farszem nadziewana jest kaczka i pieczona. W czasie pieczenia kaczka jest lekko polewana masłem. W trakcie pieczenia trzeba pamiętać o tym, żeby temperatura nie była za duża, ale żeby była ładnie uformowana i upieczona.

Kaczka po zamojsku do dnia dzisiejszego pieczona jest zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia, jak również Świąt Wielkiej Nocy. Podawana jest z ziemniakami pieczonymi, kaszą, małymi placuszkami bądź z dodatkiem owoców np. malin, z których upraw Lubelszczyzna słynie.

Produkt został w 2015 roku wpisany na listę produktów tradycyjnych, w kategorii "Gotowe dania i potrawy" w województwie lubelskim.

Jedna z najlepszych kaczek po zamojsku czeka na skosztowanie w restauracji Siedlisko Folkloru "Marzanna" między Lublinem a Kraśnikiem: https://marzanna.pl/

 


PARZYBRODA I RESTAURACJA JANSOWO W JANSOWIE

Wielkopolska kuchnia nie tylko "pyrami" stoi, ale i "kapuchą". Tak się bowiem składa, że podstawą wielu dań, z których słynie ten region, jest - obok pożywnych bulw ziemniaka - także kapusta. Na jej bazie jest przygotowywana słynna zupa: Parzybroda.

Danie jednogarnkowe, przygotowane na bazie kapusty i ziemniaków (tłuczonych lub pokrojonych w drobną kostkę). Jej charakterystyczna nazwa związana jest z cienkimi i długimi paskami kapusty, które właśnie parzyły brodę osoby jedzącej tę zupę.

Składniki to: kapusta włoska, ziemniaki, włoszczyzna, wołowiny, wieprzowiny, suszonych grzybów, kminku, ziela angielskiego, gorczycy, soli i pieprzu. Sposób przygotowania jest z kolei następujący: mięso wieprzowenależy pokroić w kostkę. Dodać grzyby i przyprawy. Gotować do miękkości. Pokroić kapustę, ziemniaki i włoszczyznę. Następnie całość zalać przecedzonym wywarem mięsnym. Gotujemy około 40 minut. Dodajemy mięso wołowe, przyprawiamy solą i pieprzem.

W Wielkopolsce znajdziemy ją zarowno w wykwintnych restauracjach, jak i tzw. barach mlecznych. 

Parzybrody można skosztować w każdej restauracji poznańskiej, my polecamy tę w wykonaniu kuchni z restauracji "Jansowo" na niedaleko Poznania: https://www.jansowo.pl/ 

 


Administrator
Starszy Redaktor
Data dodania: 24 kwietnia 2023 18:53

Zapisz się do newslettera!

Zapisując się akceptujesz regulamin i politykę prywatności strony TOPrankingi.com. Jeżeli chcesz usunąć swój adres email skontaktuj się z

Related Post

Nieruchomości

Ranking TOP 🏆 polskich portali nieruchomości

Ranking portali do sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

11 portali

Liczba porównanych portali

Motoryzacja

Ranking TOP 🏆 polskich portali sprzedaży samochodów

Ranking najlepszych portali sprzedaży samochodów w Polsce.

8 portali

Liczba porównanych portali

Elektronika

Ranking TOP 🏆 polskich portali sprzedaży elektroniki

Ranking najlepszych portali do sprzedaży elektroniki.

8 portali

Liczba porównanych portali